Éčka

14. května 2012 v 15:15 | Olinka |  Z jiného soudku
Vážení a milí.
Ano, vím, že je důležité sledovat, co jíme. Že prefabrikáty, které se vydávají za potraviny, jsou to nejhorší, co do sebe můžeme cpát. Že přirozené a přírodní jídlo je nejzdravější.
ALE. Kult éček mi připadá poněkud přehnaný. Protože všechno co je od E není automaticky zlé.

Troufám si tvrdit, že vzhledem k oboru, který studuji, a zvýšenému zájmu o potraviny jsem v tomto oboru trošičku erudovanější než běžný občan. Navíc se já i mí spolužáci občas setkáváme s přístupem některých odborníků z rychlíku, kteří jsou schopni (samozřejmě s nejlepšími úmysly:-/) důvěřivým posluchačům tvrdit úplné bludy.

Blud, který mi aktuálně hnul žlučí: ÉČKA JSOU ŠPATNÁ!

Abych tady nemluvila, tedy pardon, nepsala jen tak, na stránkách http://www.emulgatory.cz/ (mimochodem docela pěkně zpracované) jsem si našla nějaké ty paragrafy, abych se o svá tvrzení mohla právně opřít:-)

Takže mohu citovat z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 o potravinářských přídatných látkách:

"Potravinářské přídatné látky jsou látky, které se běžně nekonzumují přímo jakožto potraviny, ale záměrně se přidávají do potravin pro technologické účely popsané v tomto nařízení, jako je konzervace potravin. (...) Látky by se však neměly považovat za potravinářské přídatné látky, pokud se používají za účelem dodání vůně nebo chuti nebo z výživových důvodů, jako jsou náhražky soli, vitamíny a minerály. (...) Avšak přípravky získané z potravin a dalších materiálů z přírodních zdrojů, jež mají mít technologický účinek v konečné potravině a jež se získávají selektivním oddělením složek (např. pigmentů) vzhledem k výživovým nebo aromatickým složkám, by měly být považovány za přídatné látky ve smyslu tohoto nařízení."

Co z toho plyne? Látky, označené značkou E-tři čísla, rozhodně nelze šmahem označit za chemikálie a jedy. Jsou to látky, využívané při technologickém postupu - a jako takové mohou být velmi různorodé.

Příklady z praxe:
E300
Jinak zvané kyselina askorbová. Jinak zvané vitamin C. Už? Stejně jako má céčko antioxidační vlastnosti v našem organismu, zabraňuje i oxidaci potravin. Pamatuji, když jsem ještě kdysi byla na gymplu, proběhla zemí varovná zpráva, že potraviny s obsahem E300 jsou jedovaté a měli bychom se jim vyhýbat. No hoax jak Brno.
Do stejné kategorie bychom mohli zařadit i E306-309 (obsahují různé formy tokoferolu - vitamínu E) nebo E160a (karoteny - jsou to "metaboličtí předchůdci" vitaminu A - kdo z vás v létě polyká tabletky beta-karotenu pro lepší opálení?:-).

E330
Svého času stejný hoax jako s třístovkou - a kyselinu citronovou určitě běžně používáte při vaření (nebo třeba na čištění varné konvice:-).

E322
Fosfatidylcholin. Lecithin. Už? Lecithin je doporučován jako doplněk stravy třerba při zvýšené hladině cholesterolu, kterou při pravidelném užívání dovede snížit (pomiňme, že byste ho museli jíst takřka na kila).

E640
Pod tímto hrozivým označením se skrývá glycin, což je jedna z proteinogenních aminokyselin - tedy základní kámen všech bílkovin v těle (což jsou svaly, ale třeba i enzymy).

Vidíte tedy, že jako éčka mohou být i přísady nejen neškodné, ale i zdraví prospěšné. Proto doporučuju předtím, než nějaký výrobek obsahující éčka odložíte, se raději ujistit, o jaký typ se jedná. Vřele doporučuju tuto část stránek emulgátory.cz, ze které jsem čerpala i já.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama